Koruna Oravy 2020 Róbert Judiak

Koruna Oravy 2020 (1.11.2020)

Tri hodiny ráno a zobúdzam sa na krásnu melódiu budíka, ktorú počúvam každé ráno keď idem do školy :)

Pomaly vstanem a začnem si robiť raňajky, nejako to nehrotím a dám si moje klasické mlieko a guličky. Popritom pozerám nejaký seriál v tv a snažím sa psychicky čo najlepšie pripraviť. Pobalím si posledné veci, naplním fľašky vodou, zoberiem si paličky a hurá na to!

O 4:00 sa stretneme s Tomášom na námestí P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne (cca 10minút od môjho bydliska) a následne vyštartujeme. Po kilometri začneme stúpať na Kubínsku, tempo je príjemne, skoro by chcel človek ísť aj rýchlejšie, avšak treba šetriť čo najviac síl na neskôr. 20minút od štartu sme na Trninách, moja veľmi obľúbená oblasť, pretože tu chodím behávať pomerne často. V polovici zjazdovky sa postupne dostávame nad hmlu a ja vidím prvýkrát inverziu. Bola to naozaj nádhera spolu s vychádzajúcim slnkom. 1:35hod a zdolávame prvý vrchol Koruny- Minčol 1394 m.n.m. 

Niečo si prejem a hurá na zbeh, sú príjemné 2 stupňe. Z beh je celkom pomalý a opatrný vzhľadom na blatisté podmienky. Za 2:50hod sme v Zázrivej, stretávame ľudí, ktorí čakajú na testy (my sme sa boli otestovať už včera) 2 kilometre po asfalte a začíname stúpať na Veľký Rozsutec. Vyťahujem paličky a spúšťam celkom odvážne tempo, chodník nikde a tak sa snažím ísť podľa značky. Na Veľkom Rozsutci sme +6hod od štartu, stretávame pár ľudí, niečo prejeme a ideme dole.


Nepríjemných 25minút chôdze dole z Rozsutca a sme na Medziholí, odtiaľ je to 1hod na Stoh podľa smerovníka, my to svižnou chôdzou dávame za polovicu. Tomáš zažíva menšiu krízu, a tak sa ho snažím povzbudiť. Opäť niečo zajeme a pomaly sa rozbiehame dole.

Od Stohu je to do Kraľovian 10 kilometrov , prvých 800metrov je najnepríjemnejších kvôli veľmi strmému a blatistému zbehu. Cítim sa pomerne fajn a tak bežíme ďalej. V polovici tohto zbehu do Kraľovian je jeden nepríjemný kopček-Žobrák 1305m.n.m, nepríjemný je hlavne preto, lebo po veľmi zlom počasí je v katastrofálnom stave, všade samé konáre, stromy a žiadna cesta. Chvíľu nám trvá, kým sa dostaneme na cestu. Odtiaľ je to celkom príjemný zbeh až do Kraľovian, Tomáš stretáva kamaráta, prehodí s ním pár slov a bežíme ďalej.